• Home
 • Contact
 • portfolio
 • music
 • video
 • Home
 • Home
 • Home
 • Contact
 • portfolio
 • music
 • video
 • Home
 • Home

 

اصول برنامه ریزی منابع سازمانی ERP

 

ممکن است شرکت شما به یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) نیاز داشته باشد و یا درصدد سرمایه گذاری بر روی یک راهکار جدید باشد, در هر حال, شناخت سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و راهکارهائی که در دنیای تجاری امروز, ارائه می دهد در انتخاب نرم افزار و انتخاب فروشنده بسیار ضروری است.

در این مقاله به بررسی نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) از نقطه نظر یکی از بهترین تحلیلگران تجاری (خانم کاترین جونز) می پردازیم.

امروزه برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) به چه معنی است؟

ممکن است برای شما این سئوال مطرح شود که منظور از برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) دقیقا چیست؟ هنگامی که صحبت از برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) می شود این تصور پیش می آید که در چنین برنامه ریزی, چگونگی گسترش منابع سازمانی آورده شده است.

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یک دید سازمانی بر روی تجارت شما دارد, به عبارت دیگر به جای اینکه بر کوچکترین silos های فعالیت ها نظارت کند به شما یک دید کلی از شرکت و همه بخش هائی که با آن در ارتباطند, می دهد.

زیر ساخت برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) به این صورت است که از یک طرف سراسر شرکت را از درون با یکدیگر مرتبط نگه می دارد و از طرف دیگر از فرآیندهای تجاری داخلی که شرکت با آنها درگیر است, پشتیبانی می کند.

 • نرم افزار کاربردی برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) آدرس یک فرایند تجاری است.

نرم افزار کاربردی برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) برنامه ای مستقل و قابل انفصال(modular) است.

 • نرم افزار کاربردی برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یکپارچه است.

مجموعه نرم افزار کاربردی برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) آدرس همه بخش هائی را که عملیات تجاری شرکت در آنجا انجام می شود و بسیار حائز اهمیت است را به شما نشان خواهد داد.

پاسخ به 5 سئوال متداول در مورد نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)

سئوالاتی که ممکن است در مورد نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) برای شما مطرح شود:

"فرآیند تجاری"  یک عملیات جز به جز است یا یک عملیات گروهی ؟

فرآیند تجاری شامل چندین عملیات در یک سازمان است, برای مثال ممکن است شما گروهی با نام "حسابداری" داشته باشید و یا ممکن است برنامه هائی برای تهیه "لیست حقوق کارکنان" داشته باشید, اگر چه هر کدام از این عملیات شامل چند فرآیند تجاری است اما این فعالیت ها خودشان متکی بر فرآیند نبوده و قابلیت اجرا شدن به صورت مجزا را دارند.

یک فرآیند تجاری, فرآیندی آشکار است, برای مثال "پرداخت پول" به این معنی است که دستور پرداخت به مشتری تا زمانی که پول در بانک موجود باشد, انجام می شود این موثرترین راه برای بررسی نحوه ارتباط و بررسی چگونگی کار افراد در سازمان شما است.

آیا هیچ تفاوتی میان نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) انفصالی و برنامه های کاربردی که من در حال حاضر از آنها استفاده می کنم, وجود دارد؟

حسن نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) در این است که همه کارها را با یکدیگر در یک مجموعه نگهداری می کند, بدون این قابلیت شما نمی توانستید فرآیندهای تجاری یکپارچه داشته باشید.

زمانی اثر مستقل بودن نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) مشخص می شود که شما قصد خریداری سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و پیاده سازی آن را داشته باشید.

ممکن است شما یکباره به همه برنامه های کاربردی موجود دربسته نرم افزاری نیاز نداشته باشید و یا ممکن است بخواهید تنها یک برنامه را در یک زمان بکار بگیرید.

تفاوت نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) با دیگر برنامه های کاربردی مجزا در این است که هنگامی که شما بیش از یک برنامه کاربردی را بر روی سیستم پیاده سازی می کنید, آنها همانند قطعات پازل با یکدیگر هماهنگ شده و به صورت خودکار کار خواهند کرد.

 

اگر برنامه کاربردی یکپارچه ای دارم چرا باید نگران باشم؟

برنامه های کاربردی مستقل که اغلب به آنها silos گفته می شود, براحتی نمی توانند با برنامه های دیگر ارتباط برقرار کنند.

بررسی های گروه تحقیقاتی Aberdeen نشان داده است که شرکت های کوچک و متوسط, زمان زیادی را صرف انجام کارهای مشابه (مثل ورود داده های مشابه به برنامه های متفاوت) می کنند.مشکلات مرتبطی که ممکن است بوجود بیاید:

 • ورود مجدد داده برای چندمین بار, اتلاف زمان است.

احتمال ناصحیح وارد شدن داده ها وجود دارد.

 • ممکن است در برنامه های مختلف, متفاوت به نظر برسند(اگر دو شرکت در لیست فروشندگان با نام های International Business Machine و IBM داشته باشم, چه کاری باید انجام دهم؟آیا می توانم دو نسخه متفاوت اطلاعاتی از یک مشتری یکسان مثلا رابرت اسمیت و باب اسمیت داشته باشم؟)

از آنجائی که داده هائی که از برنامه های کاربردی غیر مرتبط بدست می آیند, با یکدیگر ناسازگار هستند تلاش کنید تا آنها را تحلیل کرده و به محل مناسب ارجاع دهید (برای مثال, سیب و پرتقال را به قسمت پشتیبانی تصمیمات سالاد میوه انتقال دهید!)

 • در مجموعه یکپارچه نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یک حقیقت وجود دارد شما تنها نیاز دارید که داده ها را یکبار وارد کرده و سپس آنها را به هر بخش تجاری که به آنها نیاز دارد, منتقل کنید.

کلیه فرآیند های تجاری,همه کارمندانی که آموزش استفاده از این برنامه کاربردی را دیده باشند و همه مجریانی که برای شرکت تصمیم گیری می کنند یک نسخه یکسان و صحیح را در همه زمان ها می بینند.

 

چرا مجموعه نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) باید بتواند فراتر از عملکردهای داخلی شرکت من عمل کند؟

تجارت شما گسترده تر از عملکردهای درون سازمانی است:برای موفق شدن مدیریت کارآمدی بر روی خرید کالاها, سرویس ها و اسناد ناآزموده داشته و روابط خود را با کارپردازان و شرکای تجاری خود حفظ کرده و کنترل کنید.ایجاد, مدیریت و نگهداری از اصل مشتری مداری.

همه این روابط را می توان توسط برنامه های کاربردی گسترده تجاری, به صورت موثر و به روشی اقتصادی مدیریت کرد. به مثال "دستور پرداخت پول" نگاه کنید, مراحل متعددی وجود دارد که مشتریان, سرویس های تحویل خارجی و بانک جزء
آنها بحساب می آیند, همه این مراحل خارج از سازمان شما انجام می شوند.

 

آیا داشتن یک مجموعه نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) که نشانی همه مناطق کاری من را داشته باشد, یک مزیت است؟

علاوه بر موضوعات مجزا, راهکارهای غیر یکپارچه (سومین مسئله ای که در بالا به آن اشاره شد) چند مزیت آشکار برای نزدیک شدن به مجموعه اعمال مدیریت تجاری وجود دارد.

قابلیت گسترش:

راهکار مدیریت منابع سازمانی (ERP) به منظور گسترده شدن به همراه سازمان شما, طراحی شده است.
برخلاف بعضی برنامه های کاربردی مستقل که به اتمام نمی رسند مگر اینکه به راهکارهای دیگر منتقل شوند, باقی کارها را از ابتدا توسط یک برنامه کاربردی جدید و متفاوت شروع کنید.

مدیریت فروشندگان:

مدیریت تعداد زیادی فروشنده, اختصاص 800 شماره برای سرویس دهی به مشتریان, کار آسانی به نظر نمی رسد.یک مجموعه نرم افزاری برای شما یک راهکار را برای کار با اینگونه سرویس ها به شما عرضه می کند.

افزایش کارایی:

برای بالا بردن کارایی نیاز است کارها را در ساعات کاری اضافه و با هزینه ای که توانایی پرداخت آن را دارید, اجرا کنید.اگرچه در ابتدا ممکن است این مجموعه ها ارزان نباشند اما معمولا در طولانی مدت و به هنگام ایجاد تغییر و تحول در شرکت و گسترش آن بسیار مقرون به صرفه اند.

سرویس های معتبر و پشتیبانی از آنها:

توانایی دستیابی به سرویس هائی قدرت پرداخت هزینه آنها را دارید و پشتیبانی از آنها بسیار ضروری است.

پشتیبانی از محیط یکپارچه نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) بسیار آسانتر از پشتیبانی از وضعیت های نابسامان و درهم برهم موجود در برنامه های کاربردی دیگر است.

 

چالش هائی که شرکت های کوچک و متوسط (SMB) با آنها مواجه هستند:
شرکت های کوچک که در برابر هزینه ساختارها و یا ریسکی که شرکتهای بزرگتر آنها را قبول کرده بودند, تسلیم نشدند از اواسط سال 1990 یک جهش ناگهانی به سمت نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) داشتند.

اکنون این شرکتها اغلب دارای برنامه های کاربردی اضافه و از رده خارج هستند و برای دستیابی به جایگاه رقابتی در بازار به سرمایه گذاری در تکنولوژی های جدید ,استفاده از یک نرم افزار کاربردی که سریعا قابل پیاده سازی باشد و توقع برگشت سریع سرمایه آنها را برآورده کند, نیاز دارند.

امروزه بیشتر شرکت های کوچک و متوسط (SMB) به ارتقای نرم افزارهای کاربردی, بکارگیری نرم افزارهای کاربردی متفاوت تر, تکنولوژی های قدرتمند و راهکارهای تجاری پیشرفته(فوق مدرن) نیاز دارند.

 

استراتژی های کنونی شرکت های کوچک و متوسط (SMB) :

 • بهبود روش های موجود برای کسب و حفظ مشتری
 • بهبود قابلیت های تحقیق و توسعه (R&D)
 • بهبود توانای استخدام و از دست ندادن استعدادهای کلیدی

 

زمان ارزیابی مجدد نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) فرا رسیده است:

امروزه بررسی های گروه تحقیقات Aberdeen نشان داده است که شرکت های کوچک و متوسط اعلام کرده اند که بیش از هر چیز زیر فشار هزینه های اجرائی و با  بزرگترین چالش ها  مواجه هستند و بزرگترین مانعی که برای تغییر استراتژی هایشان وجود دارد کمبود سرمایه لازم است.

 • برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب ERP in Small and Midsize Business: The Benchmark Report در وب سایت Aberdeen.com مراجعه کنید.

 

آنها همچنین نگران گسترش و حفظ مشتریان و پایبندی به اصل مشتری مداری هستند, بعلاوه این شرکت ها اعلام کرده اند که نگران تناسب محصولات و سرویس هایشان هستند.

اجازه بدهید تا به گزارشی که از چالش های کلیدی شرکت های کوچک و متوسط (SMB) تهیه شده و ارتباطی که با راهکار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) دارد, نگاهی بیندازیم:

 • کمبود سرمایه لازم برای استراتژی ها و ابتکارات شرکتی
 • نداشتن تعریف واضح از دید و اهداف شرکت
 • ارتباطات غیر موثر مابین استراتژی ها و ابتکارات شرکت
 • فقدان معیاری که به کارمندان انگیزه لازم برای پشتیبانی و دسترسی به اهداف شرکت را بدهد.
 • ناتوانی در ارائه طرح های دقیق برای برآوردن نیاز مشتریان.

 

به غیر از سرمایه گذاری, تعریف اهداف شرکت و ارتباطات در سراسر سازمان است که مدیریت روابط کارمندان (ERM) را تذکر داده و می تواند به تکنولوژی هائی مثل پرتال و راهکارهای سلف سرویس کارمندان, کمک کند.

علاوه بر این, ترویج و ایجاد انگیزه های مبتنی بر اهداف سازمان می تواند مدیریت انگیزه کارمندان (EIM) را آسان کند و راهکارهائی که به شکوفایی استعدادها و تونایی های کارمندان منتهی می شود, مدیریت درخواست ها از میان درخواست های الکترونیک و پیش بینی راهکارها را بهبود بخشد.

شرکتهای متوسط در پذیرش چنین راهکارهائی کندتر از شرکتهای بزرگ عمل می کنند.

اکنون شرکت ها تمام نیازهایشان را به صراحت بیان کرده اند. به همه این موضوعات در نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) اشاره شده است.

نتیجه بررسی های گروه تحقیقات Aberdeen:

شرکت های کوچک و متوسط (SMB) دریافتند که تکنولوژی به آنها در نیل به اهداف شان کمک می کند.

بخصوص در افزایش قابلیت استفاده از تحلیل های پیشرفته, پشتیبانی از تصمیمات و ابزارهای گزارش گیری, قابلیت استفاده از برنامه های کاربردی ویژه انجام فرآیند های تجاری به آنها کمک می کند.

بعلاوه به تامین کنندگان نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) این اختیار را می دهد (که توسط نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) )عملکرد های تجاریشان را بهبود بخشند.

مدیریت روابط مشتری (CRM) بزرگترین حوزه هزینه های جدید, در نظر گرفته شده است.

کاهش هزینه های اجرائی مقدم بر همه کارها است و تا هنگامی که سرمایه محدود است, شرکت های کوچک و متوسط (SMB) به تکنولوژی ای تکیه خواهند کرد که علاوه بر رشد تجارت در کنترل هزینه به آنها کمک کند.

پیشنهادات:

گروه تحقیقات  Aberdeen پیشنهادات زیر را به شما ارائه می دهد:

 • همین امروز اهداف تجاری و نیازهای سازمانی خود را ارزیابی کنید.

راهکارهای بالقوه, کار کارپردازان و value-add reselling partners(VARs) را با جدیت پیگیری و ارزیابی کنید.

 • نه فقط برای حال بلکه برای آینده هم برنامه ریزی داشته باشید.

 

  • برای کسب اطلاعات بیشتر در انتخاب راهکار از قسمت Buyer’s Guide for Middle Market Enterprises: Criteria for Vendor Selection در وب سایت Aberdeen.com دیدن کنید.

 

دکتر کاترین جونز, مدیر تحقیق برنامه های کاربردی سازمانی گروه Aberdeen تحقیقات و سرویس های مشاوره ای را در برنامه های کاربردی تجاری فراهم کرده است که وجود این راهکارهای نرم افزاری برای هدایت سازمان های تجاری گسترده به سمت تجارت امروزی, ضروری است.

 

  • برای کسب اطلاعات بیشتر  درباره دکتر کاترین جونز به وب سایت Aberdeen Group مراجعه کنید.